Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 190 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
_______________________________________________________________________

PROVA
PROVA - NAUKA JĘZYKA WŁOSKIEGO
Z DOJAZDEM DO UCZNIA !
WWW.PROVA.PL
_______________________________________________________________________

Zdjęcia w galeriach.


Ulica Traugutta...

sobota, 12 maja 2012 20:42

...to krótka, bo licząca około 560 metrów ulica (w Łodzi oznacza to naprawdę krótką ulicę;)), łącząca ulicę Piotrkowską z Sienkiewicza. Jej niezbyt imponującą długość opisują zresztą historyczne nazwy: w 1827 roku znana była jako Krótka, zaś w 1915 nosiła nazwę Kurzestrasse. Natomiast zróżnicowanie i bogactwo architektury z powodzeniem wynagradza nam jej niewielkie rozmiary: stoi tu bowiem, wzniesiony w 1912 roku, secesyjny Hotel Savoy, będący jednocześnie najwyższą kamienicą w Łodzi: ma aż 35 metrów wysokości! Odnajdziemy tu też kamienice eklektyczne, noszące ślady neorenesansu i neobaroku. Wszystko razem układa się w mieszankę bardzo wielkomiejską. Warto skręcić na chwilę z Piotrkowskiej, aby docenić w pełni wszystkie skarby ulicy Traugutta. Dodajmy również, że otwiera się przy niej mnóstwo ciekawych lokali.

 

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (16) | dodaj komentarz

Odwiedziny u Gutenberga

poniedziałek, 09 stycznia 2012 0:08

Dwukrotnie wybraliśmy się do "kamienicy pod Gutenbergiem" przy Piotrkowskiej 86, aby podzielić się z Wami jej pięknem. Jest to budynek wzniesiony w stylu eklektycznym, powstał w 1896 roku według projektu Kazimierza Pomiana-Sokołowskiego i Franciszka Chełmińskiego. Pierwszym właścicielem kamienicy był Jan Petersilge. Niedawno odbyła się restauracja fasady, podczas której konserwatorzy odkryli wiele brakujących detali, przywróconych w czasie prac. Warto zwrócić uwagę na posąg Gutenberga spoglądający ze środka elewacji, płaskorzeźby przedstawiające postaci związane z wynalazkiem druku, malowane wiązanki kwiatów i owoców, a także wiele detali kutych, wśród których wyróżniają się cztery ogromne smoki z halabardami. Klatka schodowa skrywa natomiast piękny witraż oraz mnóstwo malowanych detali roślinnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Kamienica z sowami

wtorek, 27 września 2011 1:03

W południowe, niedzielne słońce kroki poniosły nas na ulicę Rewolucji 1905 r., której nie można odmówić piękna, bogactwa architektury i malowniczości, mimo iż wiele budynków nie doczekało się jeszcze renowacji. Próbowaliśmy uchwycić zarówno jej radosne, jak i smutniejsze oblicze. Między Wschodnią i Kilińskiego, pod numerem 24, stoi niezwykła kamienica, której znakomite detale chcemy Wam pokazać. Została wzniesiona około 1900 roku, natomiast jej styl nosi ślady eklektyzmu. Jej piękno podkreślają dodatkowo rozpościerające się obok gałęzie drzew. Mimo iż cała fasada wyróżnia się wielkim pięknem, warto zwrócić szczególną uwagę na rzeźbione sowy, które swymi skrzydłami podtrzymują wykusze i którym kamienica zawdzięcza swój pseudonim "dom pod sową". Razem z nami spójrzcie im w oczy :o)

 

 

 

 

 

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Różne oblicza Piramowicza, cz. I

sobota, 17 września 2011 21:11

Dziś znów zachęcimy Was do spaceru ulicą Piramowicza, dawną Olgińską. Ulicę charakteryzuje niezwykle malowniczy nastrój, wywołujący wspaniałe wrażenie, że czas zatrzymał się wiele lat temu i nie poganiają go wynalazki współczesności. Złociste, tańczące wśród płaskorzeźb jesienne słońce i chusty wielobarwnych liści doskonale podkreślają bogatą architekturę ulicy i przydają jej pastelowych barw. Budynki, mimo zróżnicowanej wysokości, są wyjątkowo spójne i wzniesione w podobnym stylu, który nosi ślady późnej secesji, przechodzącej powoli we wczesny modernizm, zaś w kamienice wtopiona jest cerkiew św. Olgi. Wzniesiono ją w latach 1896-1898, podarowując jej harmonijną bryłę, a na niej piękne lizeny, wieżę nakrytą cebulastym hełmem i delikatną barwę. Z pewnością będziemy powtarzać przechadzki tą ulicą i dzielić się jej pięknem. Warto dodać, że restaurowana jest piękna kamienica spod numeru 6.

 

 

 

 

Kwiaty rzeźbione...

 

 

...i żywe, przycupnięte przed jedną z kamienic:

 

 

 

Cerkiew św. Olgi:

 

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zapraszamy na spacer po łódzkich podwórkach, cz. III

czwartek, 28 lipca 2011 23:59

Tym razem rzucimy nieco światła na podwórko znajdujące się przy Piotrkowskiej 37. Należy ono do kamienicy Jakuba Szmulowicza, zaprojektowanej przez Gustawa Landau-Gutentegera i wzniesionej w latach 1903-1904. Jest to jedna z najciekawszych secesyjnych kamienic w Łodzi, a na szczególną uwagę zasługuje wykusz oraz wyrastająca z niego, zwieńczona kopułą imponująca loggia. Dziś jednak przejdziemy przez bramę.

 

"Kolorowe parasole"

 

 

Bardzo wysoki prześwit bramowy z secesyjnym detalem i pięknym żyrandolem:

 

 

Stąpając po bruku:

 

 

Tylna ściana kamienicy:

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


niedziela, 21 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  55 242  

Statystyki

Gości na stronie:: 55242
Wpisy
  • liczba: 132
  • komentarze: 270
Galerie
  • liczba zdjęć: 17
  • komentarze: 7
Bloog istnieje od: 2945 dni

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

O nas

ADMINISTRATORZY:

MARCEL: treść, fotografia
ANIA: fotografia, grafika

KONTAKT: anima_navis@wp.pl

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Photobucket Bezpieczny Motocyklista Konkurs Fotograficzny Fotoigrzyska - Międzynarodowe Igrzyska Fotograficzne Photobucket
Polecamy...

Spacerownik Łódzki

Photobucket

Spacerownik łódzki, część 2

Photobucket

Spacerownik po regionie

Photobucket

Spacerownik. Łódź żydowska

Photobucket

Łódź od końca do końca - Fotografie z lat 1945-1989

Photobucket

Łódzki foto spacerownik w czasie i przestrzeni

Photobucket

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl